17 lipca 2023

Ostatnie lata to czas intensywnych przemian społecznych i kulturalnych, co znalazło swoje odzwierciedlenie w obowiązujących trendach i designie w roku 2023. Po konsultacji z architektami z naszego biura projektowania wnętrz uchwyciliśmy kilka najciekawszych tendencji, które chcielibyśmy Państwu przybliżyć. Są one przyjazne człowiekowi, naturze i uniwersalne – sprawdzą się zarówno w ekskluzywnym apartamencie, jak i minimalistycznym mieszkaniu. Zapraszamy do lektury!

 

Trendy, które królują w 2023

Przez ostatnie lata we wnętrzach panował surowy minimalizm, ascetyczne formy oraz szara i biała kolorystyka. Te trendy odchodzą powoli do przeszłości. Dom ma być azylem, w którym znajdą Państwo chwilę ulgi i odprężenia. Każde pomieszczenie warto wypełnić atmosferą spokoju i beztroskiej radości. Planując wystrój wnętrza, architekci nadal stawiają na umiar i harmonię, ale zaczynają się także pojawiać dodatki i wykończenia o bardziej ekskluzywnym charakterze – złoto, srebro i marmur. Następuje zwrot ku naturze, który przejawia się na wielu płaszczyznach.

Ekologia wkracza we wszystkie dziedziny życia. Wzrasta zainteresowania naturalnymi, bezpiecznymi materiałami, uprawą roślin w domowym zaciszu, meblami i dodatkami z recyklingu czy systemami grzewczymi i zasilającymi, które pozwalają na jak najmniejsze zużycie zasobów naturalnych. A oto podsumowanie najważniejszych trendów:

  • indywidualizm i personalizacja,
  • kolory ziemi – beże, brązy, zielenie itp.
  • naturalne materiały pozyskiwane lokalnie,
  • inteligentne technologie,
  • duża ilość roślin,
  • prostota z odrobiną luksusu,
  • rozwiązania proekologiczne.

Połączenie projektowania i ekologii

Trendy ekologiczne we współczesnym świecie są na tyle istotne, że znalazły swoje odzwierciedlenie również w designie. Na topie są naturalne materiały, jak kamień, drewno czy ceramika, pozyskiwane z lokalnych zakładów, co pozwala na zmniejszenie śladu węglowego. Panuje eklektyzm – meble z poprzednich epok, odpowiednio odnowione, mogą stać się ozdobą nawet ekskluzywnych wnętrz, zgodnie z filozofią zero waste. Nowością są domowe mini ogrody, zapewniające odpowiednią temperaturę, wilgoć i ilość światła uprawianym tam roślinom jadalnym i dekoracyjnym. Nasze biuro projektowania wnętrz wnikliwie śledzi wszelkie ekologiczne trendy – zapraszamy do zapoznania się z wypracowanymi przez nad rozwiązaniami.

Projekt ekskluzywnej łazienki z roślinami

Nowoczesne technologie w domach

Inteligentne urządzenia, dostosowujące się do potrzeb mieszkańców, a jednocześnie zapewniające optymalne wykorzystanie zasobów naturalnych, to kolejne wyzwanie dla architektów. Na rynku pojawiają się systemy dostarczające ciepło i energię, praktycznie bezobsługowe. Dostęp do oświetlenia, temperatury, systemu bezpieczeństwa i różnych urządzeń można obecnie nosić ze sobą w postaci aplikacji w komórce. Jeżeli chcą Państwo wiedzieć, czy Wasz dom może zyskać nową aranżację, a jednocześnie stać się bardziej „smart” – zapraszamy do naszego biura projektowania na konsultacje z architektem wnętrz!

Personalizacja w aranżacji wnętrz

W dzisiejszych czasach dom to miejsce, które ma pełnić funkcję azylu. Dlatego istotne jest, aby wzbogacić tę przestrzeń osobistymi akcentami, które będą wyrażać indywidualność i osobowość mieszkańców. Personalizacja stała się jednym z najważniejszych trendów roku 2023. Może ona być widoczna na różnych płaszczyznach. Producenci mebli i wyposażenie wnętrz coraz częściej zapewniają klientom możliwość wyboru. Poza tym, akcesoria świadczące o Państwa hobby i fascynacjach, drobiazgi o wartości sentymentalnej, ciekawie wyeksponowane zdjęcia nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Architekci wnętrz z naszego biura projektowania podczas konsultacji chętnie doradzą, jak w kreatywny sposób spersonalizować przestrzeń przy jednoczesnym zachowaniu jej spójności.

Profesjonalni projektanci ze Studia Kameleon

Wśród nowych trendów znaleźli Państwo coś idealnie pasującego do Waszych gustów i preferencji? Zapraszamy na indywidualne konsultacje z architektem wnętrz. Nasze biuro świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektowania, a także autorskiego nadzoru nad wykonaniem. Wśród realizacji, z których jesteśmy szczególnie dumni, znajdują się ekskluzywne wnętrza w Warszawie o charakterze mieszkalnym i usługowym, kawalerki, mieszkania, apartamenty i rezydencje. Zapraszamy do kontaktu!

5/5 - (3 votes)