7 sierpnia 2023

Planowanie aranżacji kuchni to trudny i wymagający proces. Konieczne jest posiadanie wiedzy technicznej, a także znajomości aktualnych trendów. Jakie strefy urządzić w pomieszczeniu, dopasować wymiary szafek i blatów i jakie oświetlenie wybrać? Projektant wnętrz ze Studia Kameleon w Warszawie chętnie zaplanuje dla Państwa funkcjonalną, ergonomiczną i estetyczną przestrzeń! Skorzystajcie z naszej wiedzy i doświadczenia, jakie zdobyliśmy przy dotychczasowych realizacjach projektów mieszkań.

 

Funkcjonalna i ergonomiczna kuchnia

O tym, jak powinna wyglądać kuchnia, decyduje przede wszystkim jej powierzchnia oraz położenie względem pozostałych stref w domu. Pomieszczenia w mieszkaniach różnią się przede wszystkim metrażem oraz układem. Czasami kuchnia urządzana jest w osobnej części, a innym razem łączy się ją z jadalnią lub salonem albo stosuje się subtelną przegrodę w postaci funkcjonalnej wyspy.

Profesjonalne projektowanie mieszkania rozpoczyna się od zaplanowania położenia podstawowych elementów, tj. lodówka, kuchenka, zlew. Sprzęty te powinny być oddzielone blatem roboczym na tyle szerokim, aby móc komfortowo przygotowywać na nim posiłki. Odległość pomiędzy kolejnymi strefami musi być jednak na tyle przemyślana, aby użytkownicy mogli komfortowo się poruszać, bez konieczności pokonywania dużych odległości.

zasady-projektowania-kuchni

Komfortowy układ mebli i podział na strefy

Niezależnie od wielkości urządzanego pomieszczenia, musi znaleźć się w nim miejsce przeznaczone do:

  • przechowywania wyposażenia kuchni,
  • gromadzenia zapasów żywności,
  • przygotowywania posiłków,
  • gotowania,
  • zmywania.

Każda z tych stref powinna być wyposażona w niezawodne i wielofunkcyjne urządzenia, meble i akcesoria. Talerze, kubki, sztućce, a także garnki, pokrywki i patelnie najłatwiej będzie schować w pojemnych szafkach lub szufladach. Ciekawym rozwiązaniem są separatory, które ułatwią zachowanie porządku i przyspieszą poszukiwania niezbędnych przedmiotów.

Produkty spożywcze przechowuje się w lodówce lub w przeznaczonych do tego celu schowkach. Jeśli w mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca, warto zaprojektować spiżarnię. W strefie przygotowywania dań najważniejszy jest blat roboczy oraz swobodny dostęp zarówno do zapasów żywności, jak i urządzeń oraz akcesoriów (deski, noże, miski). Oczywistym elementem wyposażenia kuchni jest kuchenka z odpowiednią liczbą palników, a także zlew oraz niezawodna zmywarka.

Odpowiednie wymiary szafek i blatów

Planując układ kuchni, należy dokładnie zmierzyć wszystkie ściany i precyzyjnie zaplanować wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Bardzo ważne są schowki, które umożliwią magazynowanie zarówno produktów spożywczych, jak i elementów wyposażenia. Należy rzetelnie ocenić, na jakiej wysokości powinien zostać umieszczony blat roboczy oraz zamontowane szafki wiszące (aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń, najlepiej zdecydować się na meble sięgające sufitu).

Obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na zastosowanie szuflad pod blatem roboczym, co pozwoli im na szybkie i komfortowe odszukanie niezbędnych artykułów bez konieczności pochylania się. Górne szafki z kolei mogą otwierać się w standardowy sposób lub zostać wyposażone w ergonomiczne podnośniki klapowe.

projekt-kuchni-warszawa

Dobre oświetlenie to podstawa

Praca w kuchni będzie zdecydowanie łatwiejsza, jeśli blaty robocze zostaną odpowiednio oświetlone. W pomieszczeniu powinno znaleźć się jedno główne źródło światła, czyli lampa na środku sufitu. Zdecydowanie zachęcamy do umieszczenia dodatkowych punktów pod szafkami wiszącymi, nad zlewozmywakiem oraz przy okapie nad kuchenką. Ciekawym rozwiązaniem są ruchome reflektory, które będzie można skierować w konkretne punkty, a dzięki temu oświetlić wybrany fragment kuchni.

Inspirujące projekty Studia Kameleon

Podaliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie zaplanować funkcjonalną, ale i estetyczną przestrzeń. Jednocześnie mamy świadomość, że każde pomieszczenie jest inne, podobnie jak wymagania użytkowników kuchni. Dlatego zachęcamy Państwa do podjęcia współpracy ze Studiem Kameleon! Jeśli projektowanie mieszkania jest dla Państwa zadaniem zbyt skomplikowanym – zapraszamy do kontaktu. Przedstawcie nam swoje oczekiwania, a doświadczony projektant wnętrz w Warszawie przygotuje precyzyjny plan!

5/5 - (3 votes)